Jak nasi południowi sąsiedzi spędzają święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia w Czeskiej Republice.
Czy wiedzieliście, że mamy bardzo wiele wspólnych tradycji z naszymi południowymi sąsiadami? Nasze świąteczne tradycje zbytnio nie odbiegają od siebie, ale są jednak zwyczaje, które zdziwią niejednego Polaka! Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego Czesi eksportowaliby z Polski głowy i wnętrzności karpia, dlaczego dzieci znajdują w worku z prezentami ziemniaki i co Czesi jedzą na święta, przeczytaj artykuł do końca!

Czesi to ateiści, więc dlaczego obchodzą święta?

Większość mieszkańców Czech deklaruje bezwyznaniowość, lecz brak przywiązania do konkretnej religii nie oznacza, że Czesi nie obchodzą Bożego Narodzenia, które po czesku to Vánoce. Również jak my spędzają święta w gronie rodziny, obdarowują się prezentami i wspólnie gotując przygotowują Wigilię, która w Czechach nosi nazwę Štědrý večer . W przeciwieństwie do polskiej Wigilii Štědrý den jest dniem wolnym od pracy za równo w Czechach jak i na Słowacji.

 

Grudzień, choć zimny to pełen ciepła rodzinnego

Tak jak w Polsce, cały grudzień jest okresem oczekiwania na święta, organizowania spotkań rodzinnych czy obdarowywania się prezentami. Pierwszym takim dniem dla dzieci są Mikołajki. W Czechach przyjęło się obchodzenie tego dnia w jego wigilię tzn. 5 grudnia. Wówczas dzieci otrzymują prezenty od białego Mikołaja w towarzystwie Diabła, który straszy dzieci, że jeżeli będą niegrzeczne to pójdą do piekła, natomiast Anioł trochę ostudza jego zapędy. Oczywiście tak jak w Polsce prezenty otrzymują tylko grzeczne dzieci! W prezencie od św. Mikołaja dzieci znajdują najczęściej słodycze, owoce oraz… ziemniaka, bądź kawałek węgla, który ma im przypomnieć o drobnych grzeszkach popełnionych w ciągu roku.

Dlaczego Morawianie jeżdżą do Polski po karpie głowy i wnętrzności?

Otóż dlatego, że zupa z karpich głów i wnętrzności jest specjałem na czeskim stole wigilijnym i jednym z niewielu obowiązkowych dań, które gości na stole jako pierwsze! W czasie świąt cena za jedną głowę może wynieść aż 4-7 zł!
Można zbić majątek na eksporcie karpich głów do naszych południowych sąsiadów, tylko pytanie dlaczego jeszcze nikt na to nie wpadł?

Co Czesi jedzą na Wigilię? Jak spędzają święta?

Przygotowania do tego specjalnego święta rozpoczynają się już w listopadzie! Jednym z tradycyjnych świątecznych, czeskich wypieków są tzw. zázvorky. Są to ciasteczka imbirowe przygotowywane z takim wyprzedzeniem, aby do wieczerzy skruszały. (Czy czasem nie są one podobne do naszych pierniczków? :)). Natomiast na samej wieczerzy, jak tak w Polsce, króluje karp – przyrządzana jest z niego wcześniej wspomniana zupa oraz ląduje na stole smażony w panierce razem z tradycyjną sałatką ziemniaczaną. Innym z tradycyjnych czeskich dań jest kuba, czyli kasza zapiekana z grzybami, czosnkiem i majerankiem. Oczywiście po wspólnym posiłku czas na prezenty! A właściwie kto tutaj je roznosi? W wolnym tłumaczeniu to po prostu „Dzieciątko” (Ježíšek), które małym dzwoneczkiem daje znać domownikom, że przyniosło wszystkim małe podarki. Ciekawostką jest też fakt, że nawet niewierzący Czesi udają się do kościoła na tzw. půlnoční, czyli odpowiednik naszej pasterki.

Jak widać nasze obrzędy są bardzo podobne do tych od naszych sąsiadów zza Olzy, mimo że nie są tak religijni jak my. W dużych fabrykach tradycją jest też obdarowywanie swoich pracowników paczkami świątecznymi, słodyczami dla dzieci. Jeżeli pracujesz w Czechach to na pewno uda Ci się przyzwyczaić do kilku nowych zwyczajów, może nawet spróbujesz słynnej rybnej, czeskiej zupy!

Pamiętaj, że Express People zapewni Ci na ten specjalny czas zakwaterowanie – bez żadnych dopłat! Jeżeli jednak wolisz spędzić święta rodzinnie w Polsce to Express People, jak co roku, zapewnia swoim pracownikom przejazdy do domu i z powrotem!
Skorzystaj z tego i Ty!